Sztuka

Arcydzieło Canaletta główną atrakcją nowojorskiej aukcji Dawnych Mistrzów

Canaletto's Masterpiece Leads New York Auction
Lisbeth Thalberg

Znaczący obraz autorstwa Giovanniego Antonio Canala, znanego jako il Canaletto, ma stać się „głównym obiektem” (leading lot) nadchodzącej aukcji Dawnych Mistrzów w Nowym Jorku. Dzieło, Wenecja, Bucintoro przy Molo w Dniu Wniebowstąpienia (Venice, the Bucintoro at the Molo on Ascension Day), jest opisywane jako „monumentalne, teatralne arcydzieło”. Jest również identyfikowane jako „bezdyskusyjnie najbardziej spektakularny widok Wenecji namalowany przez Canaletta w Anglii”.

Szczegóły i kontekst obrazu

To konkretne dzieło wyróżnia się „odważną kompozycją” oraz „olśniewającą pracą pędzla i barwną paletą”. Tematem jest „Święto Wniebowstąpienia”, opisywane jako „kluczowa data w kalendarzu weneckim”. Canaletto „często powracał” do tego tematu, ponieważ „pozwalał mu on ożywić pompę i ceremonię weneckiej laguny”.

To płótno jest „ostatnim znanym wykonaniem tego tematu przez Canaletta z tego punktu widzenia”. Jego pierwsza wersja z tej perspektywy została stworzona dla „pierwszego premiera Wielkiej Brytanii, Roberta Walpole’a (1676–1745), pierwszego hrabiego Orford”.

Proweniencja i historia aukcji

Obraz został zamówiony przez rodzinę King, która później stała się hrabiami Lovelace. Dzieło pozostawało w posiadaniu rodziny przez „prawie 200 lat”. Kiedy obraz ostatni raz pojawił się na aukcji „20 lat temu”, był częścią kolekcji Champalimaud. W tamtym czasie „słusznie pobił wszystkie poprzednie rekordy aukcyjne artysty”.

To płótno było częścią „programu dekoracyjnego”. Inne dzieła z tej samej serii znajdują się obecnie w różnych muzeach i kolekcjach prywatnych, w tym w Narodowej Galerii Sztuki (National Gallery of Art) w Waszyngtonie i Muzeum Sztuk Pięknych (Museum of Fine Arts) w Bostonie.

Ocena ekspertów

Według Andrew Fletchera, Globalnego Dyrektora Działu Dawnych Mistrzów Christie’s, obraz ten jest jednym z „najbardziej wyrazistych wizualnie” dzieł, jakie Canaletto kiedykolwiek stworzył, powołując się na jego „skalę, kolor i kompozycję”.

Stan obrazu został również podkreślony jako kluczowy czynnik. Fletcher opisał dzieło jako „nieskazitelnie zachowane”, z „powierzchnią malarską prawie tak pierwotną, jak wtedy, gdy opuściła sztalugę artysty”. Zauważył, że ten stan zachowania czyni go bardzo pożądanym przez kolekcjonerów, „którzy coraz częściej poszukują tego, co najlepsze z najlepszych”.

Kontekst aukcji

Wenecja, Bucintoro przy Molo w Dniu Wniebowstąpienia poprowadzi to, co dom aukcyjny przewiduje jako „szczególnie mocny Tydzień Klasyki” (Classics Week) w Christie’s Rockefeller Center. Ta seria aukcji ma „obejmować szereg ważnych kolekcji od jednego właściciela, które po raz pierwszy trafiają na rynek”. Znajdzie się w niej również „silna seria sprzedaży od różnych właścicieli”, oferująca „obrazy, rzeźby, rysunki i antyki”.

Nadchodząca aukcja i wystawy

Obraz będzie prezentowany w kilku lokalizacjach: 7-12 listopada w Nowym Jorku; 20-21 listopada w Hongkongu; oraz 27 listopada-2 grudnia w Londynie.

Dzieło będzie można oglądać w Nowym Jorku od 29 stycznia do 3 lutego 2026 r. Jego sprzedaż zaplanowano podczas nowojorskich aukcji Dawnych Mistrzów 4 lutego 2026 r.

Dyskusja

Są 0 komentarze.

```